20/04/2024
Day 11 is going to be all about the ABCs, Athletics/Artistic Swimming, Boomers/Beach Volleyball and Cycling, plus a few more exciting team events.

For all your Tokyo 2020 coverage, stay tuned to The Inner Sanctum’s Olympic hub and the Olympics Central.

Each day, The Inner Sanctum will break down the events to watch and why (all times AEST).

Each night, up with a recap of all the day’s events and check out our live blog to follow along.

Athletics (from 10:05am)

Men’s 1500m (From 10:05am): The Men’s 1500m heats start on Tuesday morning with Oliver Hoare in Heat 1, while Tye Edwards will follow in Heat 2. After breaking the Australian record – and going sub 3:30 – in Monaco prior to the Olympics, Stewart McSweyn will race in Heat 3.

Women’s Javelin (From 10:20am): Three Australians will feature across the two qualifying groups. At her debut Games, Mackenzie Little will compete in Group A, while two-time Olympian Kelsey-Lee Barber and three-time Olympian Kathryn Mitchell will throw in Group B.

Women’s 400m (From 10:45am): New sprinting sensation Bendere Oboya will run in Heat 2 of the 400m Women’s. With the first three from each heat qualifying for the semi-finals and the next six fastest, it will be important for Oboya to place well in her heat.

Track Cycling (From 4:30pm)

The first day of the track cycling didn’t quite go to plan. That isn’t to say it wasn’t a great day of racing, in fact it was all that and more but what was expected to be a slow day and a slower track without too many records being set saw Olympic and World Records wiped out with no remorse.

It might be impossible to replicate such an exciting first day with the bar now set higher but the Women’s and Men’s Team Pursuit Heats and Finals are sure to be cracking and the Men’s Team Sprint races could see more records fall, whilst we can only hope we don’t see any more cyclists fall tomorrow.

Be prepared for each race to be quick and for some teams to surprise you.

Artistic Swimming – Duet Technical Routine (8:30pm)

At their second Olympics, Emily Rogers and Amie Thompson will be representing Australia in the duet and team Artistic Swimming.

After performing their duet free routine on Monday evening, Rogers and Thompson will be back for the technical routine.

https://twitter.com/7olympics/status/1422174973947428864?s=20

Men’s Hockey Semi-final – Australia v Germany (8:00pm)

Australia progressed to the semi-final after defeating the Netherlands in a penalty shootout 3-0 and will take on Germany to decide which medal match it features in.

Germany defeated Argentina 3-1 in a convincing quarter-final performance that should serve as a warning sign for the Kookaburras, who will need to play well to advance to the gold medal match.

The other semi-final between India and Belgium will be decided in the morning at 11:30 am.

Women’s Water Polo Quarter-final – Australia v ROC (8:50pm)

Coming out of the Group Stage in second the Stingers look ready to go ahead of the quarter-finals, they haven’t put up some of the massive scores against weaker opponents like others have knuckling out wins and making sure even the singular loss to Spain was one that the Spanish had to fight for.

The Aussies now face ROC who have struggled to get wins, each being within four points and finishing with a draw against Hungary, the Russians will be hunting that win but the Australians are not only aiming to get back onto the podium after missing out in 2016 but will want to keep their record against the Russians at the Olympics perfectly intact.

More Tokyo 2020 News

Tokyo 2020: Women’s Hockey Recap – Australia v India

Tokyo 2020 Recap: Men’s Water Polo – Australia vs Kazakhstan

Tokyo 2020 Recap: Puerto Rico pays the Tolo, Opals continue to shine

Men’s Basketball Quarter-final – Australia v Argentina (10:00pm)

The Australian Boomers drew Argentina in the quarterfinals of the Men’s Basketball Tournament, after finishing top of Pool B to progress through the preliminary stages undefeated.

Patty Mills has performed brilliantly across the pool matches and will be leading once again on court against Argentina. Nic Kay covered the absence of Aron Baynes well and will get that starting spot once again.

Prior to this match, all other quarterfinals will have been played with results to determine who Australia will face should it defeat Argentina.

Beach Volleyball Quarter-final – Australia v Canada (11:00pm)

Australian duo Mariafe Artacho del Solar and Taliqua Clancy come up against the number one ranked team Canada’s Sarah Pavan and Melissa Humana-Paredes.

Australia advanced through the Round of 16 by defeating Chinese pair Xue Chen and Wang Xinxin 22-20 21-13, while Pavan and Melissa dominated their Spanish opponents for a 21-13 21-13 victory.

It will be a challenge for the Aussies, who must get a good start in the opening set to build confidence and put pressure on the Canadian team.

Athletics (from 8:20pm)

Men’s Pole Vault (From 8:20pm): Kurtis Marschall has qualified for the final from qualifying Group A after clearing 5.75m. His seasons best (5.80) and personal best (5.87) are below what the best competitors are likely to make, but Marschall will be looking to improve his 15th place finish in Rio.

Women’s 800m (From 10:25pm): The Women’s 800m is looking like it could be anyone’s game, with all athletes who qualified for the final getting through within a second of each other, it’ll be about who can set the pace early and if those that have only recorded PBs at Tokyo 2020 can keep in step with the best of the best.

Women’s 200m (From 10:50pm): Riley Day, unfortunately, missed out on a spot in this final, her heat too slow to have her in contention. However, Gold and Silver medalists from the 100m Shelly-Ann Fraser-Pryce and Elaine Thompson-Herah from Jamaica will be looking to go 1 and 2 once again whilst Cote d’Ivoire’s Marie-Josee Ta Lou is after the Olympic Medal she’s missed out on before.

Subscribe to our newsletter!

About Author

Leave a Reply