19/05/2024

Matt Wearn is one of a number of Australian sailors having strong campaigns at Tokyo 2020. Image: Australian Olympic Committee / Twitter

Day 7 of Tokyo 2020 is jam packed with Swimming hotting up and the Athletics beginning. The Inner Sanctum has tracked down the events to watch.

For all your Tokyo 2020 coverage, stay tuned to The Inner Sanctum’s Olympic hub and the Olympics Central.

Each day, The Inner Sanctum will break down the events to watch and why (all times AEST).

Each night, catch up with a recap of all the day’s events and check out our live blog to follow along.

Golf – Men’s Individual Round 2 (8:30am)

Round two of the Men’s Golf beings tees off again tomorrow morning at the Kasumigaseki Country Club with Cam Smith and Marc Leishman representing Australia.

After play was halted today due to lightning, Cameron Smith finished even after the first round, eight shots behind leader Sepp Straka of Austria.

Australian Marc Leishman sits at-1 and will be hoping to improve and move up the leaderboard approaching the third round.

Equestrian – Individual and Team Dressage (from 9:00am)

Australian Shane Rose will compete on his horse Virgil in the individual and team dressage events, accompanying Stuart Tinney on Leporis and Andrew Hoy on Vassily De Lassos.

Women’s Beach Volleyball – Preliminary Round (10:00am)

Australian duo Mariafe Artacho del Solar and Taliqua Clancy will take on Nadezda Makroguzova and Svetlana Kholomina from the ROC in the women’s preliminary round on centre court at Shiokaze Park.

Artacho del Solar and Clancy will be looking to make it three straight wins after defeating Cuba and Italy 2-0 respectively in previous games.

Women’s Shooting – 25m Pistol Qualification (10:00am)

Elena Galiabovitch will compete for Australia in the women’s 25m Pistol (rapid) shooting event tomorrow morning, if successful in her qualification, she will compete in finals at 4:50 pm EST.

Galiabovitch ranked 27th in the 10m Air Pistol event, so she will be looking to make an impact early and carry her success throughout the day.

Athletics – (from 10:15am)

Men’s High Jump – 10:15 am: Australia’s Brandon Starc opens his Olympic campaign with the High Jump Qualification heats.

Women’s 800m – 11:25 am – Australia’s Catriona Bisset (Heat 5) and Morgan Mitchell (Heat 3) will run the first round of the 800m in the heat of the day during Day 1 of the Athletics program.

Women’s 100m – 1:15 pm – Australians Hana Basic and Riley Day will be among the women lining up for the main event of the sprint program.

Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) will be the one to watch, as Sha’Carri Richardson (USA) will be missing due to suspension

Mixed 4x400m Relay – 9:00 pm – A new event debuts at the Tokyo Olympics.

While Australia does not have an entry, the theatre of the new event will be worth watching.

Men’s 10,000m – 8:30 pm – Patrick Tiernan will fly the flag for Australia in the one-run event. Joshua Cheptegei (UGN) will be aiming to show that his 2020 World Record of 26:11.00 was no fluke, and win a gold medal on the first day of the Athletics Program.

Men’s Hockey – Australia v Spain (11:00am)

The Kookaburras will take on Spain tomorrow morning as they look to continue their undefeated campaign.

After beating New Zealand 4-2 yesterday, the Aussies fight hard to remain on top of the ladder in Pool A as they approach finals.

Rowing – Eights Finals (11:05am)

Sitting at the top of the rowing medal tally, Australia will be looking to add two more Gold medals to add to the collection when they both the Women’s Eight Final and the Men’s Eight Final tomorrow morning.

In lane one, The Australian team consisting of Genevieve Horton, Olympia Aldersey, Bronwyn Cox, Giorgia Patten, Sarah Hawe, Georgina Rowe, Katrina Werry, Molly Goodman and James Rook.

Our women will attempt to take down World Best and Olympic Best time holders Romania, who broke records with their row yesterday.

In lane six, The Aussie men’s eight team features Nicholas Lavery, Joseph O’Brien, Joshua Booth, Simon Keenan, Nicholas Purnell, Timothy Masters, Angus Dawson, Angus Widdicombe and Stuart Sim.

Women’s BMX Racing – Individual Semifinal (11:15am)

After great third runs in the BMX qualifying today, Australian duo Lauren Reynolds and Saya Sakakibara finish in 3rd and 4th respectively in their group and will compete in the semifinals tomorrow.

Both women will race three semifinals, in the hopes of making it to the final at 12:50pm.

https://twitter.com/7olympics/status/1420581776049655810?s=20
https://twitter.com/7olympics/status/1420592432018755585?s=20

Women’s Rugby Sevens – Australia v United States (11:30am)

The Aussie Women started their Rio 2016 gold medal defence with an undefeated day.

After winning two matches comprehensively, they will face a stiffer challenge against the USA tomorrow.

Should they win, they will go top of their group and will be well placed to have a smooth path through the elimination matches.

https://twitter.com/7olympics/status/1420666706519810051?s=20

Swimming – Women’s 100m Freestyle Final (11:59am)

Emma McKeon and Cate Campbell headline yet another big day for Australia in the pool. Both will compete for their second gold medal tomorrow at midday in the final for the Women’s 100m Freestyle.

McKeon and Campbell will swim side-by-side in lanes three and four as they seek a place on the podium.

McKeon had the fastest qualifying time in the semifinal with a 52.32, after smashing the Olympic Record in the heats.

Both Aussies will battle against Swedish superstar Sarah Sjoestroem who set the World Record in the event in 2017.

Sailing – (from 1:05pm)

The Men’s 470 will continue with Races 5 & 6, followed by the Men’s 49er.

Australia currently sits third in the 470 competition with Mat Belcher and Will Ryan, and lead the 49ers with Will and Sam Phillips.

Mara Stransky sits third after eight races of the Women’s Laser Radial and will be hoping to bring home a strong performance and stay in medal contention.

In the Women’s 470, Nia Jerwood and Monique De Vries sit in second after four races, and the Aussies are in the same position of the Women’s 49er FX (Tess Lloyd and Jaime Ryan) with six races remaining.

Men’s Canoe Slalom – K1 Semifinal (3:00pm)

Lucien Delfour will represent Australia in the Canoe Slalom K1 semifinal tomorrow afternoon.

Carrying the momentum of Jess Fox’s success, Delfour will look to defeat Xin Quan of China, who qualified fastest in the heats.

Diving – Women’s 3m Springboard (4:00pm)

Annabelle Smith and Esther Quin will be opening their second Olympics campaign with the start of the Women’s 3m Springboard.

Smith will be looking to improve on her bronze medal from Rio 2016, but the Chinese team will be the favourites for the gold medal.

Women’s Football Quarterfinal – Australia v Great Britain (7:00pm)

Sam Kerr’s Matildas will look to creep closer to Gold against Great Britain tomorrow night after making it through the group stage after a goalless draw with the USA.

Our girls will have eyes on the semifinals, where they will take on either Sweden or Japan if they’re successful in defeating Britain.

Swimming – (from 8:17pm)

Men’s 50m Freestyle – 8:20pm – 27-year-old Australian Cam McEvoy will fight for another chance to stand on the podium in the qualifying heats tomorrow evening.

Women’s 50m Freestyle – 8:41pm – Cate Campbell and Emma McKeon will dive into the pool for the second time tomorrow after swimming the 100m final at midday. Both ladies have the fastest qualifying time in their respective heats.

Men’s 1500m Freestyle 9:06pm – Thomas Neill will swim in heat two aiming to achieve another medal to add to his collective after receiving Bronze in the Men’s 4 x 200m Freestyle Relay on Wednesday,

Men’s 1500m Freestyle – 9:40pm – Jack McLoughlin will aim to book a spot in the final to seek the Gold medal after coming away with Silver in the Men’s 400m freestyle.

Women’s 4 x 100m Medley Relay – 9:57pm

Men’s 4 x 100m Medley Relay – 10:10pm

Women’s Water Polo – Australia v Spain (8:50pm)

The Aussie Stingers will battle Spain in the pool tomorrow evening as they attempt to progress into medal contention.

A come-from-behind victory against the Netherlands on Monday will ensure our spirits are high as we enter the pool tomorrow.

Women’s Basketball – Australia v China (10:00pm)

The Opal will take on China after suffering from a 15 goal loss to Belgium earlier in the week.

After handing Puerto Rico a 42 goal defeat on Tuesday, the Aussies will need to put in a near-perfect performance if they plan on keeping their medal hopes alive.

About Author

Leave a Reply