22/05/2024

Caleb Poulter will be after an opportunity tonight. Picture: collingwoodfc.com.au

Who will have their dream come true in the AFL Mid-Season Draft tonight? We have the full list of all the nominees in the draft pool below.

Read our Phantom Draft here and the top prospects here.

VFL

Tahj Abberley (Brisbane Lions)

Jakob Anderson (GWS Giants)

Kobe Annand (Werribee)

Harry Arnold (Brisbane Lions)

Jhye Baddeley-Kelly (Coburg)

Jamieson Ballantyne (Footscray)

Jake Bartholomaeus (Sydney Swans)

Benjamin Bath (North Melbourne)

Hugh Beasley (Box Hill)

William Bella (Coburg)

Nathan Boucher (Coburg)

Jackson Bowne (Coburg)

Jack Boyd (Werribee)

Thomas Brindley (Richmond)

Callum Brown (Box Hill)

Louis Butler (North Melbourne)

Wylie Buzza (Brisbane Lions)

Ned Cahill (Carlton)

Daniel Capiron (Geelong Cats)

Jye Chalcraft (Geelong)

Aaron Clarke (Coburg)

Jack Cleaver (Essendon)

Max Clohesy (Richmond)

Sam Conforti (Essendon)

Nathan Cooper (Werribee)

Billy Cootee (Essendon)

Marlin Corbett (Gold Coast Suns)

Jesse Corigliano (Coburg)

James Cousins (Williamstown)

Mitch Cox (Williamstown)

James Creighton (GWS Giants)

Ben Crocker (Carlton)

Paddy Cross (Casey Demons)

Brayden Crossley (Southport)

Ben Davis (North Melbourne)

Kye Declase (Werribee)

Will Derrington (Gold Coast Suns)

Connor Downie (North Melbourne)

Tom Downie (Williamstown)

Patrick Dozzi (Carlton)

Kyle Dunkley (Brisbane Lions)

Jared Eckersley (Gold Coast Suns)

Darcy Edmends (GWS Giants)

Corey Ellison (Williamstown)

Mutaz Elnour (Richmond)

Finn Emile-Brennan (Casey Dmons)

Ryan Eyers (Geelong Cats)

Thomas Feely (Geelong Cats)

Joel Fitzgerald (Essendon)

Felix Flockart (Port Melbourne)

Jed Foggo (Southport)

Matthew Foley (Essendon)

Noah Gadsby (Williamstown)

Jake Gasper (Port Melbourne)

Flynn Gentile (Coburg)

Darcy Gilbert (Frankston)

Hayden Gil (Carlton)

Braedyn Gillard (Coburg)

Luke Goater (Footscray)

Noah Gown (Sandringham)

Sam Grant (Carlton)

Joshua Green (Port Melbourne)

Zachary Greeves (Collingwood)

George Grey (Casey Demons)

Harrison Grintell (Werribee)

Max Hall (Box Hill)

Benjamin Ham (Northern Bullants)

Brayden Ham (Geelong Cats)

Austin Harris (Essendon)

Bailey Henderson (Werribee)

Darby Henderson (Williamstown)

Marcus Herbert (Geelong Cats)

Darby Hipwell (Sandringham)

Thomas Hird (Port Melbourne)

Tom Hofert (Port Melbourne)

Harvey Hooper (Port Melbourne)

Jamie Hope (North Melbourne)

Marty Hore (Williamstown)

Joshua Hotchkin (Essendon)

Thomas Howard (Sydney Swans)

Paul Hunter (Port Melbourne)

Campbell Hustwaite (Collingwood)

Ben Jepson (Coburg)

Matt Johnson (Frankston)

Daniel Johnston (Coburg)

Samuel Latrielle (Sandringham)

Tyreece Lelu (Carlton)

Michael Lewis (Carlton)

Jarrod Lienert (North Melbourne)

Jacob Lohmann (Sandringham)

Jedd Longmire (Collingwood)

Oliver Lowe (Sandringham)

Sam Lowson (North Melbourne)

Alexander Lukic (Coburg)

Shaun Mannagh (Werribee)

Archi Manton (Port Melbourne)

Oskar Manton (Port Melbourne)

Trent Marotta (Frankston)

Samuel Mason (Coburg)

Archer May (Richmond)

Tom McCaffrey (GWS Giants)

Jason McCormick (North Melbourne)

Garrett McDonagh (Richmond)

Oscar McDonald (Williamstown)

Hugo McGlashan (Coburg)

Tom McKenzie (Coburg)

Liam McMahon (Carlton)

Jess McManus (Frankston)

Bradley Meville (Richmond)

Nicholas Minchin (Frankston)

Mitchell Moschetii (Carlton)

Hamish Murphy (North Melbourne)

Trent Mynott (Frankston)

Sam Naismith (Port Melbourne)

Quinton Narkle (Essendon)

Luke Nelson (Coburg)

Alex Noblet (North Melbourne)

Barry O’Connor (GWS Giants)

Finbar O’Dwyer (Williamstown)

Kai Owens (Frankston)

Samuel Paea (Werribee)

Thomas Panuccio (Geelong Cats)

Luke Parks (Carlton)

Jaelen Pavlidis (GWS Giants)

Jovan Petric (Collingwood)

Ethan Phillips (Port Melbourne)

Tom Phillips (Essendon)

Louis Pinnuck (Werribee)

Liam Podhajski (Coburg)

Mitchell Podhajski (Coburg)

Callum Porter (Box Hill)

Caleb Poulter (Footscray)

Sebastian Quirk (Frankston)

Heath Ramshaw (Carlton)

Brad Rauter (GWS Giants)

Ben Ronke (Carlton)

Pierce Roseby (Frankston)

Fraser Rosman (Port Melbourne)

Jed Rule (Box Hill)

Mitchell Ryan (GWS Giants)

Brandon Ryan (Northern Bullants)

Nathan Scollo (Carlton)

Anthony Seaton (Sandringham)

Will Shaw (GWS Giants)

Nicholas Shipley (Sydney Swans)

Hamish Sinnott (Carlton)

Baker Smith (Northern Bullants)

Ethan Stanley (Box Hill)

Roan Steele (Casey Demons)

Archie Stevens (Carlton)

Nick Stevens (North Melbourne)

Ryley Stoddart (Frankston)

Lachlan Street (Richmond)

Ryan Sturgess (Coburg)

Lachie Sullivan (Footscray)

Lachlan Swaney (Carlton)

Mitch Szybwoski (Frankston)

Luke Teal (Richmond)

Beau Tedcastle (Richmond)

Jaylon Thorpe (Box Hill)

Jonathan Tomasiello (Collingwood)

James Trezise (Richmond)

Toby Triffett (Williamstown)

Joel Trudgeon (Box Hill)

Sam Tucker (North Melbourne)

Ryan Valentine (Casey Demons)

Bailey Van De Heuvel (Geelong Cats)

Jean-Luc Velissaris (Northern Bullants)

Riley Voulanas (Collingwood)

Tristen Waack (Box Hill)

Blake Watson (Sandringham)

Kyle Weightman (Coburg)

Kai Windsor (Box Hill)

Boyd Woodcock (Southport)

Tyson Young (Northern Bullants)

SANFL

Connor Ballenden (Woodville-West Torrens)

Max Beattie (Woodville-West Torrens)

Luke Beecken (Woodville-West Torrens)

James Bell (Glenelg)

Lachlan Burrows (Sturt)

Noah Casalini (North Adelaide)

Riley Collier-Dawkins (Woodville-West Torrens)

Will Coomblas (Sturt)

Matthew Coulthard (Glenelg)

Adam D’Aloia (Woodville-West Torrens)

Adam Deakin (Central District)

Liam Delahunty (West Adelaide)

Elliot Dunkin (South Adelaide)

Blake Fidge (Sturt)

Martin Frederick (Sturt)

Samuel Frost (West Adelaide)

Harry Grant (Central District)

Jed Hagan (Port Adelaide)

Blake Hansen (Woodville-West Torrens)

Mitchell Hardie (Woodville-West Torrens)

Dyson Hilder (North Adelaide)

Antonio James (West Adelaide)

Oscar Kregar (West Adelaide)

Tom Lewis (Sturt)

Matthew Ling (Norwood)

Brinn Little (Central District)

Goy Lok (Norwood)

Archie Lovelock (Glenelg)

Baynen Lowe (Norwood)

Jordan Lukac (Woodville-West Torrens)

Jack Madgen (Adelaide)

Billy McCormack (Central District)

Connor McFadyean (Sturt)

Cameron McGree (Glenelg)

Jez McLennan (Central District)

Darcy Minchella (West Adelaide)

Harper Montgomery (Port Adelaide)

Mitchell O’Neill (South Adelaide)

Jake Patmore (North Adelaide)

Will Pearce (Woodville-West Torrens)

Liam Puncher (Sturt)

Josh Ryan (West Adelaide)

Kobe Ryan (West Adelaide)

Lachlan Scannell (Glenelg)

Jonti Schuback (South Adelaide)

Zachary Sproule (South Australia)

Lachlan Squire (West Adelaide)

Ned Stevens (West Adelaide)

Frank Szekely (North Adelaide)

Cody Szust (Port Adelaide)

Alex van Wyk (Norwood)

Casey Voss (Sturt)

Jake Walker (Glenelg)

Zane Williams (Woodville-West Torrens)

WAFL

Jack Avery (Perth)

Mitch Barron (Claremont)

Traye Bennell (Peel Thunder)

Jacob Blight (Peel Thunder)

Jackson Broadbent (South Fremantle)

Joshua Browne (West Coast Eagles)

Jack Buller (Claremont)

Corey Byrne (Perth)

Jayden Cappeau (East Perth)

Harry Creasey (West Coast Eagles)

Joshua Edwards (West Coast Eagles)

Ben Edwards (Claremont)

Jordan Gallucci (South Fremantle)

Jarrod Garlett (West Coast Eagles)

Stefan Giro (Subiaco)

Robert Hansen (Subiaco)

Kaden Harbour (South Fremantle)

Jaiden Hunter (Perth)

Griff Julian (West Perth)

Bailey Maxwell (East Perth)

Reuben McGuire (East Fremantle)

Toby McQuilkin (South Fremantle)

Max Mumme (Claremont)

Roan O’Hehir (South Fremantle)

Matthew Payne (Peel Thunder)

Harry Quartermaine (Perth)

Joel Rush (Peel Thunder)

Galen Savigni (Subiaco)

Jasper Scaife (West Perth)

Mitchell Schofield (East Perth)

Angus Schumacher (East Perth)

Michael Sellwood (Peel Thunder)

Riley Sprigg (West Perth)

Samuel Stubbs (Perth)

Charlie Thompson (Perth)

Jesse Turner (Swan Districts)

Christopher Walker (East Fremantle)

Tobe Watson (Swan Districts)

Corey Watts (East Perth)

Coates Talent League

Charlie Barnett (Bendigo Pioneers)

Tom Bower (Oakleigh Chargers)

Isaac Cullen (Calder Cannons)

Mitchell Dodos (Bendigo Pioneers)

William Elliott (Oakleigh Chargers)

Harry Flynn (Eastern Ranges)

Thomas Gorman (Murray Bushrangers)

Harvey Howe (Gippsland Power)

Michael Kiraly (Bendigo Pioneers)

Ryan Maric (Gippsland Power)

Tex Marsham (Gippsland Power)

Nicholas Newton (Murray Bushrangers)

Jake Nicholas (Sandringham Dragons)

Eli Pearce (Bendigo Pioneers)

Rye Penny (Calder Cannons)

Flynn Riley (Northern Knights)

Archie Sinnott (Geelong Falcons)

Tom Stern (Gippsland Power)

Clay Tucker (Eastern Ranges)

Brady Wright (Greater Western Victoria Rebels)

Other

Bradley Bernacki (Gisborne – Bendigo Football Netball League)

Angus Curry (Yarrawonga – Ovens & Murray Football Netball League)

Joshua Eyre (Warragul Industrials – West Gippsland Football Netball Competition)

Thomas Feehan (St Kevins OB – VAFA)

Tye Gander (St George Dragons – AFL Sydney)

Ethan Grace (North Shore Bombers – AFL Sydney)

Mitchell Hallinan (Strathfieldsaye – Bendigo Football Netball League)

Cody Harrington (Broadbeach – AFL Queensland League)

Sam Hoghton (Officer Senior – AFL Outer East Senior)

Cameron Kizan (Point Cook – Western Region Football League)

Joshua Kuppen (Point Cook – Western Region Football League)

Luke Lawrence (Mangoplah Cookardinia United Eastlakes – Riverina Football League)

Brandon Leary (North Launceston – Tasmanian State League)

James Lewis (Morningside – AFL Queensland League)

William Martyn (Wilston Grange – AFL Queensland League)

Toby Murray (Wangaratta Rovers – Ovens & Murray Football Netball League)

Jacob Nihill (Sandhurst – Bendigo Football Netball League)

Heath Ollington (North Launceston – Tasmanian State League)

Phoenix Prince (Pascoe Vale – Essendon District Football League)

Bailey Reeves (Finley – Murray Football League)

Mitchell Robinson (Morningside – AFL Queensland League)

Nikolaus Rokahr (Other – AFL)

Liam Serong (Warragul – Gippsland League)

Hayden Smith (The Basin – Eastern Football Netball League)

Ziggy Toledo (Mt Eliza – MPNFL)

Jake Torney (Mt Gravatt – AFL Queensland)

Giorgio Varagiannis (Doncaster East – Eastern Football Netball League)

Callum Verrell (Rowville Hawks – Eastern Football Netball League)

Nick Williams (Surfers Paradise – AFL Queensland)

Owen Williams (Mt Eliza – MPNFL)

Joshua Young (Labrador – AFL Queensland)

About Author