17/04/2024

Charlie Rowbottom is the likely first pick of the 2021 AFLW Draft. (Photo: AFL Women's)

The 2021 AFLW Draft takes place tonight, the first selections starting at 6:45PM AEST. Keep up with all the picks with our live blog.

The 2021 AFLW Draft goes live at 6:45PM AEST, and we’ll have all the picks as they come.

8:30

Erin Todd (Inner West Magpies) has been drafted with pick 61 to GWS Giants

Cassidy Simmons (University of New South Wales Eastern Suburbs Bulldogs) has been drafted with pick 60 to GWS Giants

Georgina Fowler (East Coast Eagles) has been drafted with pick 59 to GWS Giants

Lucinda Pullar (Bond University) has been drafted with pick 58 to Brisbane

Sarah Wielstra (Swan Districts) has been drafted with pick 57 to Fremantle

Ella Maurer (Old Scotch Collegiance) has been drafted with pick 56 to North Melbourne

Brodie Mowbray (Southern Power) has been drafted with pick 55 to GWS Giants

Akec Makur Chuot (Richmond) has been drafted with pick 54 to Richmond

Luka Yoshida-Martin (University of Queensland) has been drafted with pick 53 to Brisbane

Jessica Low (Claremont) has been drafted with pick 52 to Fremantle

Jasmine Ferguson (Collingwood VFLW) has been drafted with pick 51 to North Melbourne

Ingrid Houtsma (Geelong Falcons) has been drafted with pick 50 to Richmond

Jessica Doyle (Manly Warringah Wolves) has been drafted with pick 49 to GWS Giants

Meagan Kiely (North Melbourne VFLW) has been drafted with pick 48 to Richmond

Emily Bennett (Claremont) has been drafted with pick 47 to West Coast Eagles

Mikayla Pauga (Bond University) has been drafted with pick 46 to Brisbane

Alison Brown (Casey Demons) has been drafted with pick 45 to Melbourne

Airlie Runnalls (North Melbourne VFLW ) has been drafted with pick 44 to Fremantle

Perri King (Glenorchy) is drafted with Pick 43 to North Melbourne

Tahlia Gillard (Calder Cannons) is drafted with Pick 42 to Melbourne

Georgia Campbell (Eastern Rangers) is drafted with Pick 41 to Melbourne

8:07

Sarah Lakay (Swan Districts) is drafted with Pick 40 to the West Coast Eagles

8:06

Carlton has passed

8:04

Makaela Tuhakarania (South Fremantle) is drafted with Pick 38 to Fremantle

8:03

Ally Morphett (Giants Academy) is drafted with Pick 37 to the GWS Giants

St Kilda has passed

8:02

Bella Smith (Maroochydore) is drafted with pick 35 to Brisbane

Abbie Ballard (West Adelaide)Β is drafted with pick 34 toΒ Adelaide

Imogen Barnett (Collingwood VFLW) is drafted with pick 33 to Collingwood

Eloise Chaston (Eastern Ranges/Hawthorn VFLW) is drafted with pick 32 to Collingwood

Dana East (Swan Districts) is drafted with pick 31 to Fremantle

Giselle Davies (Queensland) is drafted with pick 30 to the Gold Coast Suns

Eliza James (Oakleigh Chargers)Β is drafted with pick 29 toΒ Collingwood

We’ve had a technical difficulty, but we’re back online. Here are the remaining picks from round two.

Kimberley Rennie (Western Bulldogs) is drafted with pick 28 to North Melbourne

Elizabeth Snell (Bendigo Pioneers) is drafted with pick 27 to Western Bulldogs

7:42

Imogen Milford (Casey Demons) is drafted with Pick 26 to Carlton

7:41

Aurora Smith (Murray Bushrangers) is drafted with Pick 25 to the Western Bulldogs

7:40

Beth Schilling (Peel Thunder) is drafted with Pick 24 to West Coast

7:39

Brooke Vickers (Oakleigh Chargers) is drafted with Pick 23 to Carlton

7:38

Amanda Ling (Oakleigh Chargers) is drafted with Pick 22 to the Western Bulldogs

7:38

Courtney Rowley (Peel Thunder) is drafted with pick 21 to West Coast

7:37

Brooke Tonon (Glenelg) is drafted with Pick 20 to Adelaide

7:36

Round two has kicked off!

Tara Slender (Bendigo Pioneers) is drafted with Pick 19 to North Melbourne

7:27

Maggie Harmer (Maroochydore) is drafted with Pick 18 to Brisbane

7:25

Zoe Prowse (Sturt) is drafted with Pick 17 to Adelaide

7:24

Emelia Yassir (Calder Cannons) is drafted with Pick 16 to Richmond

7:23

Annabel Johnson (Geelong VFLW) is drafted with Pick 15 to Geelong

7:22

Amy Franklin (Claremont) is drafted with Pick 14 to Fremantle

7:21

Tess Craven (Geelong Falcons) is drafted with Pick 13 to North Melbourne

7:20

Ashleigh Richards (Dandenong Stingrays) is drafted with Pick 12 to St Kilda

7:19

Keeley Sherar (Eastern Ranges) is drafted with Pick 11 to Carlton

7:18

Annie Lee (Geelong Falcons) is drafted with Pick 10 to Carlton

7:16

Gabbi Featherston (Geelong Falcons) is drafted with Pick 9 to Geelong

7:15

Ashanti Bush (Hawthorn VFLW) is drafted with Pick 8 to Gold Coast

7:14

Zali Friswell (Calder Cannons) is drafted with Pick 7 to Geelong

7:13

Teagan Levi (Bond University) is drafted with Pick 6 to Gold Coast

7:12

Stella Reid (Oakleigh Chargers) is drafted with Pick 5 to Richmond

7:11

Ella Friend (GWV Rebels) is drafted with Pick 4 to St Kilda

7:09

Charlotte Thomas (Subiaco) is drafted with Pick 3 to West Coast

7:05

Georgie Prespakis (Calder Cannons) is drafted with Pick 2 to Geelong

The Cats go the best available here with Prespakis, who dominated the Nab League as a midfielder.

7:01

Charlie Rowbottom (Oakleigh Chargers) is drafted with Pick 1 to Gold Coast

No surprises here!

The Suns pick up the talented inside midfielder, who can also use her height to play forward.

7:00

AFL CEO Gillon McLachlan is about to start the first round!

6:40:

Hi everyone, welcome to The Inner Sanctum’s live coverage of the 2021 AFLW Draft!

Make sure to check out our state by state previews if you want to do some last-minute reading, and our experts will be doing some post-draft analysis over on Twitter Spaces once it’s all done!

Our draft experts have tackled all the best prospects state by state, so catch up on who your club will be looking at before the draft begins:

2021 AFLW Draft: The final order

First round:

SelectionDraft order
1Gold Coast
2Geelong
3West Coast
4St Kilda
5Richmond
6Gold Coast
7Geelong
8Gold Coast
9Geelong
10Carlton
11Carlton
12St Kilda
13North Melbourne
14Fremantle
15Geelong
16Richmond
17Adelaide
18Brisbane

Second round:

19North Melbourne
20Adelaide
21West Coast
22Western Bulldogs
23Carlton
24West Coast
25Western Bulldogs
26Carlton
27Western Bulldogs
28North Melbourne
29Collingwood
30Gold Coast
31Fremantle
32Collingwood
33Collingwood
34Adelaide
35Brisbane

Third round:

36St Kilda
37GWS
38Fremantle
39Carlton
40West Coast
41Melbourne
42Melbourne
43North Melbourne
44Fremantle
45Melbourne
46Brisbane

Fourth round:

47West Coast
48Richmond
49GWS
50Richmond
51North Melbourne
52Fremantle
53Brisbane

Fifth round:

54Richmond
55GWS
56North Melbourne
57Fremantle
58Brisbane

Sixth round, seventh round, eighth round:

59GWS
60GWS
61GWS

Subscribe to our newsletter!

About Author

Leave a Reply